HACAMAT NASIL YAPILIR

Home » HACAMAT NASIL YAPILIR

NASIL YAPILIR
Mihcem Aleti ile veya bistüri ile yapılır. Şişe veya kupalar ağrıyan bölgelere tutturulur. Şişe veya kupa 5-10 dakika uygun hacamat bölgesinde hareketsiz kanı toplar şişelerin 5-10 dk beklemesi sonucunda o bölge de anestezi gelişir sonra şişeler çıkarılır ince ince mihcem aleti ile kesikler atılır sonra şişeler tekrar çizik atılan yerlere takılır böylece vücudun düzenini etkileyen durağan kanlar o şişede toplanır. Bistüri ile atılan bu çizikler o kadar ince atılır ki yaraların üzerinde kabuk dahi oluşmaz yaralar bir günde iyileşir atardamar veya kılcal damarlara asla zarar vermez.

Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Örneğin peygamberimiz baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından ,zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından ,topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır.(6)

İkinci kan aldırma yöntemi ise ön kolun üst kısmından girilerek direkt damardan alınmasıdır. Genel kan dolaşımından alınan bu kan derin vücut dokularındaki kirlenmiş kanın dışarıya çıkmasını sağlamaktadır.

* E. Davud Tıp H. 3859. 3860, Tirmizi Tıp H. 2052, İ. Mace Tıp H. 3484. 3484